autosan jelczikaruszachodniesiłowniki

Rola i znaczenie osłon z gumy

Osłony gumowe są istotnym elementem każdego silnika oraz wielu innych mechanizmów. Służą one do ochrony przed uszkodzeniem poszczególnych części, zabezpieczają przed wilgocią oraz przedostawaniem się cieczy na zewnątrz, np. z siłowników. W tym artykule omówimy znaczenie osłon gumowych stosowanych nie tylko w motoryzacji oraz przedstawimy ich rodzaje. Omówimy również korzyści i zalety wynikające z korzystania z tych elementów.

Czym są gumowe osłony i dlaczego są tak istotne?

Gumowe osłony to elementy, które są używane w różnego rodzaju mechanizmach i układach w celu ochrony tych elementów przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi oraz zanieczyszczeniami, które mogłyby doprowadzić np. do ich zatarcia. W zależności od rodzaju uszczelki zapewniają one sprawne i płynne działanie połączeń, a także zapobiegają wyciekaniu cieczy na zewnątrz lub przedostawaniu się wilgoci do wnętrza poszczególnych komponentów.

Gumowe osłony pomagają również absorbować wstrząsy i wibracje, które z czasem mogą powodować uszkodzenia danych elementów. Bez nich wiele mechanizmów nie byłoby w stanie funkcjonować w pełni sprawnie. Bardzo duże znaczenie ma jednak odpowiednie dostosowanie uszczelki do jej przeznaczenia. Dzięki temu będzie ona doskonale dopasowana do określonych części i spełni swoje zadanie.

Rodzaje osłon gumowych stosowanych w motoryzacji

Istnieje kilka rodzajów osłon gumowych. Elementy te różnią się między sobą przede wszystkim kształtem, rozmiarem, zastosowaniem, a także materiałem, z jakiego są wykonane. Uszczelki mogą bowiem pełnić funkcję uszczelniającą lub uszczelniająco-zgarniającą, a także osłonową – ochronną. Spośród najczęściej wykorzystywanych rodzajów warto wymienić:

 • O-ringi,
 • X-ringi,
 • uszczelnienia typu U oraz V,
 • uszczelki kształtowe,
 • uszczelki płaskie,
 • przelotki,
 • uszczelki krawędziowe.

Co istotne, powyższe osłony tworzone są z różnego rodzaju mieszanek gumowych na bazie kauczuku, takich jak EPDM, NBR, VMQ, HNBR, FPM, NR czy SBR. Wszystkie z nich przeznaczone są do stosowania w różnych środowiskach, a także cechują się odpornością na różnego rodzaju czynniki, takie jak wysoka lub bardzo niska temperatura, wysokie ciśnienie, wilgoć, tarcie, substancje chemiczne, oleje itd. Odpowiednio dobrane osłony gumowe będą trwałe i żywotne, a także doskonale zabezpieczą daną część.

Korzyści ze stosowania osłon gumowych

Stosowanie gumowych osłon ma wiele korzyści zarówno w motoryzacji, jak i wielu innych dziedzinach. Elementy te są bowiem wykorzystywane w niemal każdej branży przemysłu, ponieważ bez nich nie dałoby się zapewnić sprawnego działania wielu mechanizmów. Wspierają one ochronę części przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, a także przedostawaniem się cieczy z jednego medium do drugiego. Spośród elementów, które najczęściej wykorzystywane są w motoryzacji, np. do samochodów ciężarowych, należy wymienić uszczelki do:

 • zaworów przekaźnikowo-sterujących,
 • hamulca ręcznego,
 • pompy hamulca,
 • siłowników,
 • sprężarki.

Podsumowując, osłony gumowe odgrywają istotną rolę w motoryzacji i nie tylko, chroniąc silniki i inne układy przed uszkodzeniami spowodowanymi niesprawną pracą mechanizmów.

© Copyright 2020 Kamgum Polityka prywatności Realizacja www.cadweb.pl