autosan jelczikaruszachodniesiłowniki

Rodzaje uszczelnień gumowych

Większość branż przemysłowych nie wyobraża sobie dziś produkcji rozmaitych elementów bez wykorzystania uszczelnień gumowych, które w ogromnej mierze wpływają na izolację i sprawne działanie wielu mechanizmów. Na tak dużą wszechstronność uszczelek wpływa przede wszystkim mnogość ich kształtów, wielkości, a także materiałów, z jakich są wykonane. Jakie są więc rodzaje uszczelnień gumowych? Sprawdźmy w artykule!

Do czego stosowane są uszczelnienia gumowe?

Uszczelnienia gumowe wykorzystane są w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak branża motoryzacyjna, petrochemiczna, elektryczna, spożywcza, maszynowa, lotnicza, wodno-kanalizacyjna i wiele innych. Ich zadaniem jest przede wszystkim izolowanie powierzchni od otoczenia, a więc zabezpieczanie jej przed powstawaniem przecieków oraz ochrona przed mieszaniem się cieczy lub gazów.

Ponadto służą do zachowywania odpowiedniego ciśnienia wewnątrz danego mechanizmu oraz osłaniania krawędzi (np. przed uszkodzeniem). Zastosowanie uszczelnień gumowych jest zatem bardzo szerokie – elementy te mogą być wykorzystywane zarówno w połączeniach spoczynkowych, które nie poruszają się względem siebie, jak i dynamicznych, które nieustannie pracują oraz narażone są na duże obciążenia, tarcie lub nacisk.

Uszczelki o różnym przekroju

Uszczelki gumowe są tak uniwersalne przede wszystkim ze względu na różnorodność dostępnych przekrojów. W ofercie producentów znajdziesz elementy o profilach w kształcie litery:

 • O (oringi),
 • X (x-ringi lub kwadringi),
 • U (tłoczki lub uszczelki krawędziowe),
 • V (wargowe).

Bardzo często stosowane są również uszczelki płaskie, które cechują się większą powierzchnią styku z izolowanym elementem. Niemałe znaczenie mają też tzw. przelotki, które pozwalają w bardzo prosty i szybki, a jednocześnie trwały sposób zmniejszyć średnicę danego otworu.

Ponadto uszczelnienia gumowe wykonywane są też na specjalne zamówienie. Wówczas mówimy o uszczelkach kształtowych, które mają inny niż standardowy przekrój. Zazwyczaj są one wytwarzane na podstawie rysunku technicznego.

Uszczelki z różnego materiału

Uszczelki gumowe można podzielić nie tylko ze względu na ich kształt, ale też materiał, z jakiego są wykonane. Wybór odpowiedniej mieszanki gumowej na bazie kauczuku jest bardzo ważny w celu dostosowania uszczelnienia do jego przeznaczenia oraz medium, z jakim będzie miał kontakt. Dostępne materiały to:

 • EPDM (kauczuk etylowo-propylenowy),
 • NBR (kauczuk nitrylowy),
 • VMQ (kauczuk silikonowy),
 • HNBR (kauczuk akrylonitrylowy uwodorniony),
 • FPM (kauczuk fluorowy),
 • NR (kauczuk naturalny),
 • SBR (kauczuk butadienowo-sterynowy).

Powyższe mieszanki – w zależności od rodzaju – są odporne na rozmaite substancje (np. kwasy, sole, zasady, tłuszcze, smary, oleje, wodę, ozon czy benzynę), pracę w trudnym środowisku (np. w podwyższonej lub niskiej temperaturze oraz pod wysokim ciśnieniem), a także wysokie obciążenia mechaniczne.

© Copyright 2020 Kamgum Polityka prywatności Realizacja www.cadweb.pl