autosan jelczikaruszachodniesiłowniki

Jakie uszczelnienia nazywa się potocznie tłoczkami?

Współczesna technika nie istniałaby bez szeroko stosowanych uszczelek i uszczelnień gumowych, które pełnią kluczowe funkcje we wszelkiego rodzaju mechanizmach i urządzeniach. Pomimo tego, że uszczelki wykonane z wysokiej jakości mieszanek gumowych są tak powszechne, wiele z nich jest często nazywanych potocznymi nazwami. W niniejszym artykule przyjrzymy się jednemu z najbardziej znanych przypadków – tłoczkom oraz przedstawimy inne rodzaje uszczelnień.

Rodzaje uszczelnień gumowych

Uszczelki gumowe, ze względu na swoje właściwości, są jednymi z najbardziej popularnych elementów uszczelniających. Są elastyczne, odporne na ścieranie oraz działanie mediów chemicznych. Podstawowe rodzaje uszczelek gumowych to:

  • uszczelki płaskie,
  • uszczelki pierścieniowe – oringi,
  • uszczelki profilowe,
  • uszczelki tupu „U” lub „V” – potocznie zwane tłoczkami.

Uszczelki płaskie przybierają formę prostokątnych lub owalnych kształtów i są często stosowane w połączeniach śrubowych. Pierścieniowe uszczelki – oringi stosowane są w różnych układach i systemach uszczelnień.

Uszczelki profilowe mają charakterystyczne kształty, o nieregularnych liniach oraz różnej szerokości i wysokości, dopasowane do obudowy zaworu, najczęściej wykonane na zamówienie indywidualne klienta. Uszczelki typu „U” potocznie zwane „tłoczkami” wykonane z mieszanki gumowej dostosowanej do pracy w odpowiednim środowisku (odpowiednich mediach).

Znaczenie stosowania uszczelek gumowych

Uszczelki są niezwykle istotne ze względu na swoją funkcję uszczelniającą, a czasami ochronną, która ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania całego urządzenia czy mechanizmu. Uszczelnienie gumowe zapobiega przedostawaniu się cieczy, gazów czy pyłów do wnętrza układów oraz zabezpiecza przed wyciekiem substancji szkodliwych na zewnątrz.

Dlatego uszczelki gumowe są częścią niezbędną w przypadku takich konstrukcji, jak silniki spalinowe, układy hydrauliczne czy instalacje chemiczne. Odpowiednie uszczelnienie gwarantuje dłuższą żywotność wszystkich elementów, a także przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa użytkowania urządzeń.

Wybór odpowiedniej uszczelki gumowej

Dobór odpowiedniej uszczelki gumowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj połączenia, wymagana szczelność, nacisk czy temperatura pracy. Przed zakupem konieczne jest określenie potrzeb, a następnie wybranie właściwego materiału uszczelki. Ważne jest, aby był on odporny na działanie mediów stosowanych w układzie, na które będzie narażony podczas pracy, oraz wystarczająco elastyczny, aby zapewnić pewne uszczelnienie. Warto również zwrócić uwagę na wymiary uszczelki – zarówno grubość, jak i średnicę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Tylko dobrze dobrana uszczelka będzie w stanie skutecznie spełnić swoje zadanie.

Unikanie błędów przy określaniu nazw uszczelnień gumowych

By uniknąć pomyłek i błędów montażowych, warto ustalić wcześniej środowisko pracy danej uszczelki i rodzaj. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów lub dostawcy, którzy pomogą dobrać właściwe uszczelnienie.

© Copyright 2020 Kamgum Polityka prywatności Realizacja www.cadweb.pl