autosan jelczikaruszachodniesiłowniki

Czym są tzw. uszczelki wargowe?

Uszczelki wargowe są specjalnym rodzajem uszczelek stosowanych do uszczelnienia węzłów pomiędzy dwoma powierzchniami ruchomymi o ruchu posuwisto-zwrotnym. Są wykonane z mieszanki gumowej NBR, FPM czy EPDM, które charakteryzują się wysoką elastycznością i odpornością na ścieranie. Stosowana jest też mieszanka silikonowa VMQ w przemyśle spożywczym z atestem FDA. Ich głównym zadaniem jest uszczelnienie i utrzymanie ciśnienia roboczego oraz zapobieganie przedostawaniu się cieczy lub gazów z wnętrza urządzenia na zewnątrz.

Ważnym aspektem ich pracy jest również ochrona przed dostępem zanieczyszczeń do wnętrza maszyny, urządzenia czy zaworu pneumatycznego.

Dlaczego uszczelki wargowe są tak ważne w przemyśle?

Uszczelnienia gumowe wargowe są niezbędnym elementem wielu maszyn i urządzeń przemysłowych, takich jak silniki, pompy, zawory, kipry czy sprężarki. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w układzie oraz szczelności danego układu, co ma kluczowe znaczenie dla wydajności i trwałości tych urządzeń. W przypadku hydrauliki aut ciężarowych, czy np. hydrauliki koparki, uszczelki wargowe utrzymują ciśnienie pracy układu i chronią przed wyciekiem oleju hydraulicznego oraz przed dostępem zanieczyszczeń do układu smarowania.

W przemyśle spożywczym z kolei uszczelki wargowe są stosowane w maszynach do pakowania produktów, aby zapewnić ich higieniczność i świeżość. W przemyśle farmaceutycznym mają one za zadanie utrzymanie sterylności procesów produkcyjnych oraz ochronę przed kontaminacją. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych natomiast służą do uszczelniania połączeń rur, kształtek czy armatury.

Rodzaje uszczelek wargowych i ich właściwości

Rozróżniamy kilka typów uszczelnień wargowych:

  • Typ UN – stosowany w napędach i sterowaniu hydraulicznym (np. kiper wywrotki) przy ciśnieniu do 32 MPa;
  • Typ U1 i U2 – stosowany w hydraulice i pneumatyce, najbardziej popularne uszczelnienia stosowane bardzo często do 16 MPa;
  • Typ U6 – stosowany w układach, gdzie wymagana jest wysoka szczelność i niezawodność o małych prędkościach posuwu i do 25 MPa.

Innym typem uszczelnienia wargowego są simeringi – uszczelnienia gumowe o wkładzie stalowym lub aluminiowym, wykorzystywane w pneumatyce oraz w różnego rodzaju silnikach jako uszczelnienie danego układu napędu lub przekładni.

© Copyright 2020 Kamgum Polityka prywatności Realizacja www.cadweb.pl