Uszczelki wargowe są specjalnym rodzajem uszczelek stosowanych do uszczelnienia węzłów pomiędzy dwoma powierzchniami ruchomymi o ruchu posuwisto-zwrotnym. Są wykonane z mieszanki gumowej NBR, FPM czy EPDM, które charakteryzują się wysoką elastycznością i odpornością na ścieranie. Stosowana jest też mieszanka silikonowa VMQ w przemyśle spożywczym z atestem FDA. Ich głównym zadaniem jest uszczelnienie i utrzymanie ciśnienia roboczego oraz zapobieganie przedostawaniu się cieczy lub gazów z wnętrza urządzenia na zewnątrz.
Ważnym aspektem ich pracy jest również ochrona przed dostępem zanieczyszczeń do wnętrza maszyny, urządzenia czy zaworu pneumatycznego.
Uszczelnienia gumowe wargowe są niezbędnym elementem wielu maszyn i urządzeń przemysłowych, takich jak silniki, pompy, zawory, kipry czy sprężarki. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w układzie oraz szczelności danego układu, co ma kluczowe znaczenie dla wydajności i trwałości tych urządzeń. W przypadku hydrauliki aut ciężarowych, czy np. hydrauliki koparki, uszczelki wargowe utrzymują ciśnienie pracy układu i chronią przed wyciekiem oleju hydraulicznego oraz przed dostępem zanieczyszczeń do układu smarowania.
W przemyśle spożywczym z kolei uszczelki wargowe są stosowane w maszynach do pakowania produktów, aby zapewnić ich higieniczność i świeżość. W przemyśle farmaceutycznym mają one za zadanie utrzymanie sterylności procesów produkcyjnych oraz ochronę przed kontaminacją. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych natomiast służą do uszczelniania połączeń rur, kształtek czy armatury.
Rozróżniamy kilka typów uszczelnień wargowych:
Innym typem uszczelnienia wargowego są simeringi – uszczelnienia gumowe o wkładzie stalowym lub aluminiowym, wykorzystywane w pneumatyce oraz w różnego rodzaju silnikach jako uszczelnienie danego układu napędu lub przekładni.